W końcu mogę to powiedzieć! Rzuciłam wszystko i wyprowadziłam się na Karaiby! Jak do tego doszło? Pewnego dnia wpadł mi do głowy pomysł, by totalnie odmienić swoje życie. Zdecydowałam więc postawić wszystko na jedną kartę i wyprowadzić się z Polski. Dwa miesiące przygotowań, wakacyjna praca za granicą, do tego sprzedaż samochodu oraz wszystkich innych rzeczy, rozwiązanie umowy najmu mieszkania i oto jestem w raju.
Kilka informacji praktycznych – historia przeprowadzki na Karaiby
Leciałam liniami Air France z Paryża na Gwadelupę, lot trwał ok. 7 godz. Za bilet w jedną stronę z bagażem zapłaciłam 1800 zł. Z racji tego, że Gwadelupa to w zasadzie Francja i wyspa należy do Unii Europejskiej – można wlecieć na dowodzie osobistym i nie jest wymagany paszport.
Na Gwadelupie spędziłam miesiąc pracując na Workaway. Jest to program, gdzie w zamian za ok. 4 godziny pracy dziennie na rzecz rodziny goszczącej (hostów) dostajemy za darmo nocleg, a czasami również wyżywienie i kieszonkowe.
Niestety nie znam francuskiego i było mi ciężko znaleźć normalną pracę na wyspie. Francuzi na Gwadelupie też nie byli jakoś szczególnie miło nastawieni i czułam się średnio bezpiecznie. Po miesiącu spędzonym na Gwadelupie postanowiłam kupić bilet na Saint-Martin. Koszt biletu linią Air Antilles to ok. 180 euro w jedną stronę za osobę z bagażem (przylot na lotnisko Grand Case po francuskiej stronie Saint-Martin). Lądując po francuskiej stronie nie potrzebujemy paszportu, wystarczy sam dowód osobisty, natomiast lądując po stronie holenderskiej – wymagany jest paszport.
SAINT-MARTIN
Jak się tu dostać?
Z Amsterdamu oraz Paryża samoloty latają bezpośrednio na wyspę, a koszt biletów w dwie strony wynosi ok. 2500-4500 zł za osobę (z bagażem) w zależności od terminu.
Mieszkanie
Koszt wynajęcia pokoju: 600-800$ za miesiąc (ze współdzieloną łazienką i kuchnią), koszt wynajęcia studia/małego mieszkania to ok. 800-1200$ (+ opłaty, choć czasami są wliczone w cenę) + depozyt w kwocie 1 lub 2-miesięcznego wynajmu. Ja w sumie miałam szczęście, bo na samym początku znalazłam pokój za 600$ za miesiąc ze wszystkimi opłatami w cenie, internetem i bez depozytu.
Ceny na miejscu nie należą do najniższych, ale nauczyłam się nie przeliczać. Za obiad trzeba dać ok. 15-30$, piwo kosztuje 3-6$. Zakupy w sklepie spożywczym to ok. 80-100$ na tydzień.
Praca
Podejmując decyzję o przeprowadzce na Karaiby nastawiłam się bardziej na szukanie pracy na miejscu. Chciałam udowodnić (przede wszystkim sobie), że nie muszę pracować zdalnie, by zamieszkać w innym kraju, a szczególnie w tropikach.
Jak już wspominałam, na początku moim wyborem była Gwadelupa, jednak ciężko było tam znaleźć pracę, ze względu na język. Z tego właśnie powodu z Gwadelupy przeniosłam się na Saint-Martin. Połowa wyspy to terytorium zależne Holandii (Sint Maarten to autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów, osobne terytorium Holandii o specjalnym statusie, a co za tym idzie – ta część wyspy nie należy do Unii Europejskiej). Co do zasady potrzebne jest tutaj pozwolenie na pracę, jeśli chcemy pracować po holenderskiej stronie. Druga połowa wyspy należy do Unii Europejskiej, ponieważ jest to Francja. Dzięki temu, będąc na Karaibach, możemy korzystać z przywilejów, jakie daje nam posiadanie obywatelstwa Unii i nie jest nam potrzebne pozwolenie na pracę (po francuskiej stronie).
Czy ciężko znaleźć pracę na Karaibach? To zależy od zawodu. Jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani i mamy chęci, to pracę można znaleźć nawet następnego dnia. Niedługo minie 2,5 roku odkąd jestem na wyspie, a od ponad roku prowadzę tutaj swoją firmę.
Najwięcej ofert pracy można znaleźć w gastronomii i hotelarstwie, aczkolwiek jest sporo innych możliwości, trzeba ich tylko poszukać.
Zarobki
W gastronomii zazwyczaj jest to 5$ za godzinę (najniższa krajowa) + 15% tax service (ale nie zawsze) + napiwki (choć te często zabiera sobie właściciel), co łącznie daje ok. 1800-2200$ miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od restauracji. W hotelarstwie sprawa ma się nieco inaczej, ale nigdy nie miałam okazji pracować w tej branży, więc nie mogę się wypowiedzieć. Sprawdziłam jednak wiele ofert pracy i zauważyłam, że minimalna stawka w przypadku hotelarstwa to ok. 1200$ miesięcznie, choć zależy to od stanowiska.
Jak przygotować się finansowo?
Najlepiej mieć ze sobą taką sumę pieniędzy, by móc spokojnie przeżyć pierwszy miesiąc w nowym miejscu. W tym wypadku przyda się wstępne rozeznanie: jakie są koszty wynajmu mieszkania, jedzenia na mieście, zakupów spożywczych, wypożyczenia auta (jeśli chcemy być niezależni) i komunikacji miejskiej. Tylko po rozeznaniu się będziemy wiedzieli, jaka suma jest nam potrzebna i taką właśnie sumę powinniśmy ze sobą zabrać, by nie musieć niczym się martwić. Myślę, że jest to dosyć logiczne rozwiązanie.
Aktualnie mieszkam na wyspie od 2,5 roku, prowadzę swoją firmę i korzystam z życia. Zajmuję się tworzeniem treści (zdjęć i video) dla restauracji oraz hoteli.
Jeśli macie jakieś pytania, bądź chcielibyście wiedzieć coś, czego nie poruszyłam w poście – dajcie znać w komentarzach 👇
18 thoughts on “Przeprowadzka na Karaiby – jak to zorganizować i co musisz wiedzieć podejmując ten krok?”
Od ostatnich miesięcy razem z chłopakiem marzymy, aby rzucić pracę w korpo i zaczerpnąć życia w innym kraju. Poznać nowych ludzi. Czy jest możliwość znalezienia pracy np. w gastronomii nie znając dobrze języka angielskiego, ale mając wieloletnie doświadczenie? Dziękuję za wpis na blogu jest mocno inspirujący. Na pewno będę tu często zaglądać 🙂 pozdrawiam 🙂
Dziękuję za miłe słowa! Pracę w gastronomii bez języka może być ciężej dostać, najlepiej nauczyć się chociaż podstaw, które mogą się przydać w tej pracy. Doświadczenie zawsze jest jak najbardziej na plus, ale język jest równie ważny. Pozdrawiam ☺️
Dzień dobry
Czy dalej tam mieszkacie? Jeśli tak czy po roku wasze zdanie jest dalej takie samo. Czy nadal jest tak dobrze jak było rok temu. Właśnie jestem przed decyzja podjęcia podobnej decyzji.
Proszę o jakąś złotą radę.
Dzień dobry,
tak, cały czas tu mieszkamy. Oczywiście są plusy i minusy, ale gdybym jeszcze raz miała podejmować taką decyzję to postąpiłabym tak samo i wybrała również tą samą wyspę na start. Ja bym polecała najpierw wakacyjny pobyt by się rozeznać na miejscu, czy klimat się podoba czy ceny nie są odstraszające, a później całą resztę :).
Witam otóż planuje podobnie zrobić . Dokładnie rzucić wszystko i wyprowadzić się na Karaiby . O Jakiej sumie pieniędzy mówimy by na spokojnie przeżyć 1-2 miesiące ?
Witam, trzeba liczyć około 1000-1200$/mies za wynajem mieszkania kaucja na sam początek w wysokości jednomiesięcznego najmu, do tego zakupy spożywcze ok. 200-300$/mies, wynajem auta 400-600$/mies (jeśli potrzebne).
Witam, pracuję w Dublinie 17 lat przez 6 lat jako kucharz potem na recepcji w korpo jako front desk security officer..Mysli Paninże znalazłbym tam pracę jako ochrona w korpo lub recepcjonista.. znam angielski perfect i troche hiszpanskiego.
witam, teraz na wyspie bardzo sprawdzają wszystkie dokumenty, bez pozwolenia na pracę po holenderskiej stronie nie chcą nikogo zatrudniać. natomiast po stronie francuskiej wymagają znajomości francuskiego. ciężko powiedzieć, bo ja w tych branżach nie pracowałam, ani nie mam znajomych by mogli podpowiedzieć. proszę próbować pisać do obiektów/hoteli lub wybrać się tam na wakacje i wtedy na miejscu osobiście pochodzić i poszukać pracy (ja tak zrobiłam).
Dzień dobry,
chciałem podpytać o pracę w hotelarstwie i gastronomii. Nie mam doświadczenia, znam tylko angielski( nie licząc rosyjskiego i troszkę niemiecki). Czy brak znajomości j. francuskiego bardzo utrudnia znalezienie pracy. Czy istnieją szanse aby zatrudnić się jako np. sprzedawca, przedstawiciel handlowy. Upatrzyłem sobie Gwadelupę. Czy są tam biura zatrudnienia, gdzie można poszukać pracy. Czy moglibyście bazując na własnym doświadczeniu coś doradzić.
Witam, na Gwadelupie i innych francuskich wyspach będzie ciężko bez języka. Francuzi nie są zbyt skorzy, by mówić po angielsku. Byliśmy tam miesiąc i nie udało się znaleźć pracy. Nie mam pojęcia czy są tam jakieś agencje zatrudnienia. Na St. Martin sytuacja jest inna, bo wyspa jest w połowie holenderska, więc praktycznie wszyscy mówią po angielsku. Pracę można łatwo znaleźć w gastronomii, w hotelarstwie trochę ciężej. Odnośnie zatrudnienia jako sprzedawca czy przedstawiciel nie mogę się wypowiedzieć ponieważ ani ja ani moi znajomi nie pracowali w tych sektorach.
Czesc,
Czy mozesz podac stronki gdzie mozna szukac pracy oferty pracy na wyspie na ktorej mieszkacie podaj jeszcze jakie to sa normalne stawki aby wiedziec od czego zaczac negocjacje podczas zatrudnienia i na co uwazac jakie dokumenty przygotować czy dyplomy ukończenia szkół i studiów trzeba miec przetłumaczone ? Na co zwracają największa uwage ?
Ps. I zdradź gdzie ty pracujesz w jakiej branży? Moze wiesz o jakims fajnym miejscu pracy gdzie warto od razu zlozyc CV?
Kazda rada bedzie na wage zlota 😊
Z gory Dziekuje za pomoc.
Hej, zerknij proszę na późniejsze wpisy, tam pisałam zarówno o stawkach, jak i o dokumentach. Nie są potrzebne żadne dyplomy ukończenia szkół ani przetłumaczone papiery ze studiów, na to nikt nie zwraca uwagi. Uwagę zwracają na CV, na doświadczenie i chęci do pracy. Oczywiście również na języki, po stronie holenderskiej język angielski, po francuskiej dodatkowo francuski. Stawki? W restauracjach będzie to 1500-2500$ na miesiąc, zależy od miejsca tak naprawdę, bo w niektórych płacą 3000-4000$, a w niektórych będzie to ledwo 1500$. W restauracjach zazwyczaj 5$ to stawka godzinowa. Nie wiem jak to wygląda w hotelach, bo nie znam nikogo, kto tam pracuje i nie mam porównania. Ja mam swoją firmę po francuskiej stronie, jestem fotografem i social media managerem :).
Witaj, czy możesz polecić jakaś stronę gdzie można przejrzeć oferty mieszkań na SAINT-MARTIN? Oczywiście chodzi o wynajem długo terminowy.
Witam, jeśli chodzi o mieszkania to najlepiej szukać ich na grupach na FB. Wystarczy wpisać SXM rent apartment i wyskoczy dużo grup z ofertami. Ja szukam tylko w ten sposób.
Wychodzi ze mogę swobodnie jechać bo pracuje zdalnie za 6k$
Spokojnie będzie można jeszcze odłożyć 🙂
Witam. Byłem na Saint Martin 3 tyg w lipcu i w listopadzie wracam, jestem fryzjerem i na początku chce się zatrudnić u kogoś a potem swój biznes, mam pytanie jakie dokumenty trzeba wyrobić aby moc pracowac i No kupić samochód ?
Witam, do zakupu samochodu wystarczy mieć pieniądze i prawo jazdy. Po holenderskiej stronie potrzebne będą pozwolenia na pracę, a po francuskiej dowód osobisty i pewnie jakieś rekomendacje.