W podróży (i nie tylko) bardzo często zdarzają się sytuacje, w których zrobione przez nas zdjęcia wychodzą niedoświetlone. Tego typu fotki zazwyczaj decydujemy się usunąć, bo myślimy, że nie ma dla nich ratunku. Nic bardziej mylnego! Ciemniejsze, niedoświetlone zdjęcia są zdecydowanie prostsze w obróbce, niż te prześwietlone i można z nich wyciągnąć naprawdę wiele. Poniżej pokazuję, jak w szybki sposób zrobić to w Lightroomie.
WHITE BALANCE
Na samym początku importujemy do programu zdjęcie, które chcemy obrobić. Ja na tym etapie zawsze ustawiam sobie WB – white balance (balans bieli, czyli odwzorowanie kolorów na zdjęciu), wybierając AS SHOT.
PRESET
Następnie do zdjęcia dodaję stworzony przez siebie filtr, który pozwala mi na szybsze dopasowanie pożądanych przeze mnie kolorów do danej fotografii. Jak widać – zastosowany preset od razu zmienił wartości, które interesują mnie przy rozjaśnianiu, czyli ekspozycję, prześwietlenia, cienie, biele i czernie. Osobiście kontrast zostawiam zawsze na sam koniec zabawy.
Jeśli spodobał Wam się preset, którego użyłam do obróbki tego zdjęcia to możecie go znaleźć poniżej – zarówno w wersji mobilnej, jak i na komputer ☺️
EXPOSURE
Zdjęcie uzyskało intensywne, ciepłe kolory, jednak dalej jest za ciemne. W celu mocniejszego rozjaśnienia przesuwam suwak EXPOSURE w prawo. Odpowiada on za ogólne rozjaśnienie fotografii. Nie przesadzam jednak z jasnością, ekspozycja na poziomie +0,95 będzie w tym przypadku wystarczająca.
HIGHLIGHTS
Następnie zaczynam zabawę z highlights, czyli z prześwietleniami. Pozwalają one na wydobycie szczegółów z fotografii, szczególnie w tych prześwietlonych miejscach. W tym przypadku, ustawiając wartość prześwietleń na -90 (suwak w lewo) otrzymamy mniej przepalone niebo.
SHADOWS
Cienie (shadows) to jeden z moich ulubionych suwaków. Co one dają? Jeszcze bardziej ożywiają zdjęcie i wyostrzają te miejsca, które pierwotnie znajdują się już w cieniu. Jeśli przy tym zdjęciu ustawimy ich wartość na -40, to otrzymamy odwrotność tego, co zamierzamy aktualnie osiągnąć, ale mi osobiście tego typu zdjęcia podobają się najbardziej. Jednak w celu rozjaśnienia fotografii suwak cieni przesuwamy w prawo – u mnie wartość +80. I tutaj ciemne miejsca zostają rozjaśnione i nie są aż tak ostre, jak w przypadku pierwszej manipulacji cieniami.
WHITES & BLACKS
Biele i czernie (whites & blacks) to oczywiście nie to samo co prześwietlenia i cienie. W tym przypadku biele odpowiadają za działania w jasnych obszarach zdjęcia, a czernie za działania w obszarach ciemnych. Przesuwając w prawą stronę suwak zarówno bieli jak i czerni – jeszcze bardziej rozjaśnimy fotografię.
CLARITY
Czas na ostatni suwak, który odpowiada za przejrzystość, czyli clarity. Używam go znacznie częściej, w zasadzie zamiast suwaka kontrastu. Dzięki temu suwakowi nasze zdjęcie stanie się jeszcze bardziej ostre, jeśli przesuniemy go w lewo, a w przypadku przesunięcia suwaka w prawo – łagodniejsze. Do tej fotografii wybrałam tą drugą opcję.
Ostatni krok to oczywiście zapisanie naszego zdjęcia – i gotowe! Poniżej możecie zobaczyć efekt przed oraz po obróbce.
Sposób, który Wam pokazałam wyżej jest moim zdaniem jednym z najszybszych sposobów na efektowne rozjaśnienie zdjęcia przy pomocy presetu. Dzięki temu, że już na samym początku bazujemy na interesujących nas kolorach, nie musimy dwa razy przerabiać tej samej fotografii pod kątem ekspozycji oraz kolorów. Jest to też sposób, z którego korzystam zawsze przy obróbce własnych zdjęć. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was przydatny, a jeśli macie dodatkowe pytania – zachęcam do zadawania ich w komentarzach ☺️